Mnoho lidí je přesvědčeno, že volební systém pro volby do poslanecké sněmovny a do zastupitelstev obcí se příliš neliší. Ve skutečnosti se ale liší zásadně. Hlavní rozdíl je v systému preferenčních hlasů. Metoda upřednostňování populárních kandidátů, která je v posledních letech na vzestupu v poslaneckých a krajských volbách, na komunální úrovni funguje zcela jinak. V praxi může kroužkování vést k tomu, že místo vyjádření podpory své vybrané straně volič naopak ublíží.

Jak je to možné? Podívejme se na konkrétní příklad:

Aby volič v Chýni maximálně využil svého práva, musí označit devět vybraných kandidátů. Pokud to neudělá a u své vybrané strany zakroužkuje třeba jen čtyři oblíbené kandidáty, stane se následující:
1/ nevyužije maximálně svůj plný volební potenciál – pět z devíti hlasů propadne
2/ své vybrané straně dá jen 4 hlasy z 9 možných
3/ hlasy se bez ohledu na vybrané konkrétní kandidáty připočítají skoro vždy prvním čtyřem v pořadí.

Preferenční hlasy se projeví pouze v poměrně vzácné situaci, kdy daný kandidát získá výrazně více hlasů než je průměr jeho strany (o 10%).

Proto prosíme – využijte svůj hlas úplně a podpořte ESO Chýně jako celou kandidátku!

Podrobnější popis volebního systému včetně toho, jak se z volebních výsledků počítají mandáty naleznete v dvoudílném článku „Jak se volí v komunálních volbách“: část I vysvětluje samotný systém volby a část 2 počítání mandátů.

Priorita 1

Postavíme novou školu do roku 2018.

Priorita 2

Rozšíříme školku ve stávajícím areálu.

Priorita 3

Zřídíme v Chýni služebnu obecní policie.

Priorita 4

Posílíme dopravní spojení s Prahou.

Vytvořeno pomocí open source Joomla!