Poněvadž volby komunální jsou v mnohém jiné než volby parlamentní, připravili jsme pro vás článek čerpající ze zákona č. 491/2001  o volbách do zastupitelstev obcí (zejména z § 33 a 34). Systém voleb je poměrně složitý, a proto stojí za to věnovat několik minut seznámení s ním. Doporučujeme to zvláště těm, kteří mají v plánu použít preferenční hlasy a zamýšlejí trošku lidmi - na kandidátkách i v zastupitelstvu – zamíchat.

V této části se budeme věnovat samotnému systému volby, ve druhé části pak podrobně rozebereme počítání hlasů a preferenčních hlasů a jejich přepočet na mandáty.

Člověk by si řekl, že snad ani není třeba mít v zákoně samozřejmá obecná pravidla slušného chování. Nikoliv však zákonodárce – ten například neopomíná stanovit, že ve volební místnosti se volí v pořadí, v němž voliči přicházejí – tedy že se nepředbíhá, nýbrž stojí ve frontě. Abyste mohli své volební právo uplatnit, je nutné nejprve prokázat – občankou či pasem – českou státní příslušnost a občanství v příslušné obci. Pokud jste občanem Chýně a komise vás nebude mít v seznamu voličů (a prokážete, že máte ve vsi trvalé bydliště), je její povinností vás do tohoto seznamu dopsat a umožnit vám volit! 

SAMI ZA PLENTOU NEBO TAKÉ DOMA

Každý volič musí vstoupit do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. „Za plentu“ musí volič vstoupit zcela sám, pouze v případě slepoty nebo ochrnutí si může vzít ku pomoci jím vybranou osobu, nikoliv však člena volební komise. Pokud si někdo poláme nohy nebo z jakéhokoliv jiného zdravotního důvodu nemůže do volební místnosti dorazit, může požádat volební komisi o návštěvu a odhlasovat přímo z domova.

Ale zpět za plentu. Tam nás totiž čeká náročný a zodpovědný úkol – tedy výběr osob, které nás budou příští čtyři roky zastupovat.

DEVĚT HLASŮ CHÝŇSKÉHO VOLIČE

Ve volbách do zastupitelstva platí, že máte k dispozici tolik hlasů, kolik bude členů zastupitelstva. V případě Chýně tedy devět. Pokud je volič spokojen s některou ze sedmi kandidátek, které se u nás ve vsi utkají, má volbu jednoduchou. Stačí na hlasovacím lístku označit tuto kandidátku křížkem do čtverečku v záhlaví sloupce s touto kandidátkou.  Devět jeho hlasů pak patří devíti kandidátům jedné kandidátky v pořadí, v němž jsou uvedeni.

Pozor! Pokud byste označili v záhlaví více „volebních stran“, váš hlasovací lístek bude neplatný.

Zákonodárce počítal s možností, že občan se s jednou konkrétní partají neztotožní beze zbytku, že ho třeba některý kandidát svým předchozím působením nepřesvědčil (nebo je to prostě soused, který mu leze na nervy) a že tedy nestojí o to, aby ho zastupoval. Proto nabídl občanům další možnosti, jak vybírat a rozhodovat. Volič může označit v rámečcích před jmény kandidátů křížkem toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to z kterékoli volební strany, nejvýše však tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva obce má být zvoleno. Jak už bylo zmíněno, v Chýni je jich devět - když to náhodou někdo zapomene, je to napsané v záhlaví hlasovacího lístku.

Pozor! Pokud byste takto označili více kandidátů, než je stanovený počet (devět), byl by váš lístek neplatný. Pokud byste naopak zakřížkovali méně než devět kandidátů, nevyužili byste všech svých devíti hlasů a zbytečně byste oslabili váhu svého hlasovacího lístku.

Zákon ale nabízí ještě jednu možnost, už docela komplikovanou: oba výše popsané způsoby lze kombinovat. Lze tedy zakřížkovat v záhlaví jednu volební stranu a dále v rámečku před jménem další kandidáty. Takto vlastně volič dává hlas jednotlivě označeným kandidátům a k tomu pak ze zakřížkované volební strany (nahoře v záhlaví) dává hlas podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolika kandidátům, kolik zbývá do počtu volených zastupitelů. Takže abyste zvolili devět zastupitelů, můžete označit v záhlaví jednu volební stranu a vybrat například další čtyři kandidáty ze zbývajících stran. Pak jste ve vybrané volební straně dali hlas prvním pěti kandidátům a pak ještě čtyři hlasy jednotlivým kandidátům z ostatních stran.

Pozor! Pokud by byla tímto způsobem označena více než jedna volební strana nebo více kandidátů, než je volený počet zastupitelů, byl by hlasovací lístek neplatný.
Pozor! Pokud volič vybere – zakřížkuje – jednu volební stranu, nemůže už označit křížkem kandidáty této strany – k tomuto označení se nepřihlíží.

Toto je zásadní rozdíl oproti parlamentním volbám: nelze volit jen jednu stranu a zároveň dát některým jejím kandidátům preferenční hlasy.  Ač se vám to může zdát divné, je to tak - zákon hovoří v tomto ohledu jasně.

SUMA SUMÁRUM

V komunálních volbách do zastupitelstva obce Chýně má každý volič devět hlasů. Tyto hlasy může dát jedné volební straně zakřížkováním čtverečku u kandidátky této strany, nebo může hlasy dát jednotlivým kandidátům z různých stran zakřížkováním čtverečků u jejich jmen, nebo oba způsoby kombinovat, tedy volbu jedné strany doplnit volbou jednoho nebo více kandidátů z jiných stran.

A ještě jedno důležité upozornění. I když mechanismus volby budí zdání, že se v komunálních volbách volí především jednotliví kandidáti, opak je pravdou! Při počítání mandátů se přihlíží pouze k celkovému počtu hlasů pro jednotlivé strany a až po rozdělení mandátů mezi strany se určuje, který konkrétní kandidát mandát získá. Zajímá-li vás skutečně, jaký význam bude mít váš hlas, věnujte čas druhé části tohoto článku.

Priorita 1

Postavíme novou školu do roku 2018.

Priorita 2

Rozšíříme školku ve stávajícím areálu.

Priorita 3

Zřídíme v Chýni služebnu obecní policie.

Priorita 4

Posílíme dopravní spojení s Prahou.

Vytvořeno pomocí open source Joomla!