Aneb: Jak se počítají mandáty

Způsob volby, jak jsme jej popsali v prvním díle „Jak se volí v komunálních volbách“, a  především možnost křížkování jednotlivých kandidátů navozuje falešný dojem, že v komunálních volbách jde více o jednotlivé kandidáty a méně o celé strany. Ve skutečnosti to je trochu jinak. Zkusíme vysvětlit jak – a hlavně dokončit to, co jsme slibovali a začali už minule: ukázat na důsledky toho kterého způsobu volby. 

Nejprve výchozí fakta: počet mandátů v zastupitelstvu se určuje podle počtu hlasů odevzdaných jednotlivým stranám. Pokud strana jako celek nezíská dostatečný počet hlasů, do zastupitelstva se nedostane žádný její kandidát, a to i kdyby některý nasbíral největší počet individuálních hlasů ze všech kandidátů na všech kandidátkách.

JAK SE ROZDĚLUJÍ MANDÁTY?

Nejprve se sečtou všechny hlasy pro každou stranu. Jak jsme si už řekli: kdo zakřížkoval čtvereček u kandidátky stany, dává jí devět hlasů, křížek u jednotlivého kandidáta dané straně přináší pouze jeden hlas. Strana, která nezískala alespoň pět procent celkového počtu hlasů, vypadává. Dále se mandáty rozdělují podle tzv. d'Hondtova systému. Zjednodušeně se dá říci, že pokud jedna strana získala ve volbách třikrát tolik hlasů než druhá strana, měla by získat také třikrát tolik mandátů. Protože ovšem zastupitele (obvykle) nelze krájet, je nutné počty mandátů zaokrouhlit na celá čísla a při tomto zaokrouhlování jsou ve značné výhodě strany s vyšším počtem mandátů. Pro ilustraci: Kdyby ve volbách získaly tři strany postupně 500, 450 a 220 hlasů, získaly by v devítičlenném zastupitelstvu 4, 4 a 1 mandát. V tomto přidělování mandátů nehraje žádnou roli, zda daná strana získala své hlasy jako celek, nebo jestli všechny její hlasy získal jeden či dva její kandidáti.

Pokud strana získá mandát v zastupitelstvu, vydělí se počet jejích hlasů počtem kandidátů (v případě Chýně tedy devíti) a získá se průměrný počet hlasů na kandidáta. Pokud některý z jejích kandidátů získal ve volbách alespoň o 10% více hlasů, než je průměr, posunuje se na první místo na kandidátce. Pokud je takových kandidátů více, seřadí se na čelních místech kandidátky podle počtu získaných hlasů.

PRAKTICKÉ DŮSLEDKY VAŠÍ VOLBY

Pojďme se tedy podívat na to, jak se jednotlivé způsoby volby promítnou do výsledného přidělování mandátů:

Případ první – jste stoupenci jedné konkrétní strany a ta má vaši bezvýhradnou podporu. Potom máte jednoduchou volbu. Zakřížkujete čtvereček u své strany, čímž jí dáte devět hlasů. Pořadí kandidátů v rámci kandidátky zůstává nezměněno.

Případ druhý – je vám sympatická jedna strana, ale kromě ní ještě několik kandidátů jiných stran. Zakřížkujete tedy „svou“ stranu a navíc přidejte křížek ke jménu vašich oblíbených kandidátů z jiných stran. Tím ovšem dáváte po jednom hlasu každé straně, jejíhož kandidáta křížkujete, a v rámci této strany preferenční hlas vybranému kandidátovi. Tento kandidát bude mít větší šanci dostat se do zastupitelstva, pokud ovšem – a to je velmi důležité – jeho strana získá nějaké mandáty.

Případ třetí – žádná strana vám není zvlášť sympatická, nejraději byste vybrali z každé strany někoho. V tom případě zakřížkujete své vybrané kandidáty do čtverečku před jejich jménem. Tím rozdělíte své hlasy víceméně rovnoměrně mezi jednotlivé strany, takže jen málo ovlivníte, která strana získá kolik mandátů, ale v rámci kandidátek jednotlivých stran dáváte preferenční hlas svým kandidátům.

Případ čtvrtý – chcete volit jednu stranu, ale nevyhovuje vám pořadí kandidátů. V tomto případě máte smůlu – preferenční hlasy uvnitř jedné strany nelze udělovat. Nezbývá vám než zakřížkovat stranu jako celek a smířit se s pořadím kandidátů, které si určila sama strana.

Závěrem: Detaily systému jsou složité. Základní princip je ale stejně jako u jiných voleb naprosto jednoduchý. Kdo 10. a 11. října nepřijde volit, vzdává se jedinečné možnosti ovlivnit dění kolem sebe. Další legální, obvyklá a nenásilná příležitost se nabídne zase až za čtyři roky. V případě komunálních voleb je Váš hlas velmi vzácné zboží a má velkou sílu. Dá se spočítat, že v Chýni bude na získání jednoho mandátu stačit méně než sto hlasů! V takové situaci mohou o získání či ztrátě mandátu rozhodovat jeden nebo dva lidé, kteří (ne)přijdou k volbám. Nám kandidátům proto nezbývá než vás prosit: pojďte volit. Budeme samozřejmě potěšeni, pokud svou přízeň a důvěru vyjádříte hlasem pro ESO Chýně.

Priorita 1

Postavíme novou školu do roku 2018.

Priorita 2

Rozšíříme školku ve stávajícím areálu.

Priorita 3

Zřídíme v Chýni služebnu obecní policie.

Priorita 4

Posílíme dopravní spojení s Prahou.

Vytvořeno pomocí open source Joomla!